یکی از اولین و تاثیرگذار ترین اقدامات هر شخص برای آن که بتواند یک وب سایت موفق و پربازدید تاسیس کند خرید هاست و دامنه متناسب با هویت وب سایت است. یکی از کارهایی که من می توانم برایتان انجام دهم مشاوره تخصصی در خصوص خرید دامنه با Domain Authority مناسب و همچنین هاست با منابع کافی برای شماست.

هاست چیست؟ و چرا لینوکس؟

برای توضیح به زبان ساده،‌ وب هاست / Web Host در واقع فضایی رایانه ای است که اطلاعات وب سایت شما بر روی آن ثبت و ضبط می شود و پس از تایید به عنوان یکی از هزاران صفحه وب وجود خواهد داشت. تنوع خصوصیات سخت افزاری سرور هایی که هاست های مختلف با استفاده و با اتکای به آنها عرضه می شوند باعث می شود که ما هاست هایی با کیفیت و کمیت های مختلف سخت افزاری و نرم افزاری داشته باشیم.

حال، از آن جایی که هر سرور عملا یک کامپیوتر است پس سیستم عامل مخصوص به خود را نیز خواهد داشت. امروزه با وجود سیستم عامل های سمت سرور مثل Windows Server و انواع بسیاری از Linux (مثل Ubuntu , RedHat , Arch , Apache و..) می توان گفت هیچ کس نیست که نتواند هاست با منابع دلخواه خود را در اینترنت با قیمت مطلوبی پیدا کند! در این بین باید توجه داشت بهترین انواع هاست، آن هایی هستند که مبتنی سر سیستم عامل لینوکس در حال عرضه هستند چرا که لینوکس به عنوان یک سیستم عامل با سرعتی بسیار بیشتر از ویندوز و عرضه کاربرهای اختصاصی برای سرورها می تواند مناسب ترین نرم افزار برای راه اندازی سرورها و هاستینگ باشد.

در هاست ویندوز شما باید پیوسته نگران امنیت سرور خودتان باشید، این در حالی است که سیستم عامل لینوکس به صورت پیشفرض آن چنان تمهیدات امنیتی را برای خود در نظر گرفته است که در اکثر موارد مشکلات به خودی خود از پیش رفع شده به حساب می آیند. ضمنا لینوکس به دلیل آزاد و متن باز بودن همه روزه توسط متخصصان در حال بررسی است و امکان بروز مشکلات امنیتی در آن بسیار پایین تر است.

دامنه چیست؟

دامنه یا Domain ، آدرسی است که شما با پسوندهای دلخواهی مثل IR  , com , org , net , me , co و غیره می توانید برای وب سایت خودتان انتخاب کنید. البته باید دقت داشته باشید که این پسوند ها اصولا نام دامنه به شمار نمی روند و صرفا پسوند های انتخابی شما هستند؛ نام دامنه آن چیزی است که پس از www و پیش از پسوند مورد نظر شما قرار داده می شود؛ و به همین ترتیب می تواند شامل خط فاصله،‌ آندرلاین،‌ نقطه و اعداد و تمامی حروف انگلیسی باشد.

دامنه انتخابی شما قرار است وظیفه ای را به دوش بکشد، این وظیفه در اصل انتقال کاربر از آن دامنه ی مورد نظر با یک آی پی مشخص به سوی هاست وب سایت شما و در نتیجه نمایش اطلاعات وب سایت شما برای کاربر است. پس به نوعی تنها درگاه ورود به وب سایت شما دامنه ای است که به خودی خود مبتنی بر IP وب سایت شما خواهد بود.

انتخاب نام دامنه ی مناسب می تواند در افزایش بازدید وب سایت شما و نقش بستن نام وب سایتتان در اذهان مردم نقش به سزایی ایفا کند. چرا که اگر شما نام مناسبی برای وب سایت خود انتخاب کنید می توانید در دراز مدت با سرمایه گذاری تبلیغات روی آن نام به کیفیت بازدیدهای خودتان نیز بیفزایید.